Narodowe Święto Niepodległości w Przecławiu

11 listopada 2014 roku kilkaset osób zgromadziło się na Rynku w Przecławiu, by świętować Narodowe Święto Niepodległości. Najpierw w kościele parafialnym odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny. Tegoroczne obchody przecławskiego Święta Niepodległości uświetnili członkowie Stowarzyszenia Kawalerii Konnej w Dobryninie im. 5 Pułku Strzelców, Ochotnicze Straże Pożarne z terenu Gminy Przecław, Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Dobrynin oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej RUSAL.

Przy obelisku poświęconym poległym na frontach wojennych bohaterom Ziemi Przecławskiej zgromadziło się kilkanaście pocztów sztandarowych, reprezentacje OSP, instytucji, szkół, stowarzyszeń i organizacji z terenu całej gminy. Ponad 30 delegacji złożyło wiązanki kwiatów.

W imieniu członków Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” kwiaty złożyły: Józefa Krzak, Krystyna Misiak i Zofia Markulis.

Organizatorzy uroczystości przypominali jednak, że Święto Niepodległości powinno być świętem radosnym. Na Rynku członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” w pięknych strojach zaprezentowali taniec Poloneza. Był także pyszny, staropolski bigos.

Po uroczystościach na Rynku w Szkole Podstawowej im. Walerii Szalay-Groele w Przecławiu odbyła się ostatnia Sesja Rady Miejskiej w Przecławiu. Burmistrz Przecławia Ryszard Wolanin oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Przecławiu Zenon Krawczyk w kilku słowach podsumowali kończącą się kadencję i złożyli stosowne podziękowania wszystkim radnym, sołtysom, dyrektorom wydziałów i szkół, prezesom spółek gminnych, zarządom i członkom organizacji pozarządowych oraz wszystkim, którzy pomagali i wspierali samorząd gminy Przecław w kadencji 2010 - 2014.