Jarmark Wielkanocny w Mielcu

W dniach 21 i 22 marca 2015 roku w hotelu i restauracji „Atena” w Mielcu odbył się Jarmark Wielkanocny. Patronat honorowy pełnił Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Elżbieta Tabor - menedżer restauracji zaprosiła do udziału w Jarmarku Wielkanocnym stowarzyszenia, wytwórców podkarpackich, małopolskich i świętokrzyskich.

W Jarmarku wzięły udział dwa stowarzyszenia z Gminy Przecław: Stowarzyszenie „Przecławski Krąg” z Przecławia i Koło Gospodyń Wiejskich „Tuszymianki” z Tuszymy.

Jarmark to nie tylko impreza handlowa; to także okazja zintegrowania osób prowadzących różne formy działalności kulturalnej, gospodarczej i społecznej. Wszyscy wystawcy starali się pokazać lokalne tradycje, w tym kulinarne i rękodzielnicze, związane z tradycyjnym obchodzeniem świąt wielkanocnych. Pokazy, wystawy, stoiska informacyjne, kiermasze wielkanocnych wyrobów rękodzieła, pamiątek, przedmiotów dekoracyjnych, obrazów, lokalnych i regionalnych smakołyków to elementy kiermaszu.

Atrakcją były pokazy kulinarne Sylwii Biały - finalistki programu Hell's Kitchen oraz Gienka Mientkiewicza - dziennikarza, krytyka kulinarnego prowadzącego program „Przez dziurkę od sera”.

Członkinie Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” i Koła Gospodyń „Tuszymianki” z Tuszymy zaprezentowały wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego, w tym m.in.: palmy, pisanki, baranki, stroiki, koszyczki, serwety, przedmioty dekoracyjne i użytkowe z wikliny papierowej, kwiaty wykonane różnymi technikami i obrazki wykonane metodą quillingu.

„Na żywo” można było zobaczyć, jak powstają wyroby z wikliny papierowej, pisanki i kwiaty, które wykonywały panie z obu stowarzyszeń, promując dziedzictwo kulturowe Gminy Przecław.

Stoiska wystawiennicze obu stowarzyszeń cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Miło było słyszeć słowa uznania dla umiejętności rękodzielniczych reprezentantek Gminy Przecław.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć