„Twoje zdrowie w Twoich rękach” - warsztaty profilaktyczno-kulinarne

„Twoje zdrowie w Twoich rękach” - to tytuł zadania publicznego Gminy Przecław realizowanego przez Stowarzyszenie „Przecławski Krąg” w miesiącu październiku i listopadzie 2015 roku.

Na warsztatach 5 listopada prelegentem była dietetyk Aleksandra Piguła z Mielca, która w swoim wykładzie dla seniorów przedstawiła założenia prawidłowego odżywiania, odpowiednio zbilansowanego, bogatego w warzywa i odpowiednio przygotowywanych posiłków.

Wykład cieszył się sporym zainteresowaniem, padało wiele pytań do prelegentki, na które Pani Aleksandra cierpliwie udzielała odpowiedzi.

Aleksandra Piguła to znana mielecka poetka, członkini Mieleckiej Grupy Literackiej „Słowo”. Na to dzisiejsze spotkanie napisała wiersz o zdrowiu, a właściwie o jego poszanowaniu. Przeczytała jeszcze kilka swoich wierszy, a miłą niespodzianką dla wszystkich przybyłych na spotkanie, był występ Zespołu „Łódź Piotrowa” działającego przy Parafii Trójcy Przenajświętszej w Mielcu pod kierunkiem organisty Jana Robaka.

Dziewczęta zaśpiewały kilka wierszy Aleksandry Piguły do melodii Jana Robaka oraz kilkanaście piosenek z lat 60-tych. Wszyscy razem śpiewali, atmosfera była bardzo radosna, a wspólny posiłek sprawił, że poczuliśmy się jak w rodzinnym gronie. Krótko rzec można, było to ciekawe połączenie: Poezji, muzyki i ... zdrowia.

W dniach 15 października, 12 i 19 listopada prelegentem warsztatów była dr Wiesława Błąkiewicz-Wolanin - lekarz rodzinny miejscowego Ośrodka Zdrowia w Przecławiu, która w sposób bardzo przystępny i ciekawy omawiała rozpoznawanie i profilaktykę leczenia chorób sercowych, cukrzycy, podwyższonego cholesterolu i nadciśnienia tętniczego.

Pani doktor odpowiadała także na indywidualne pytania uczestniczek warsztatów, tak, że spotkania przedłużyły się sporo ponad zaplanowany czas. Lecz były to warsztaty bardzo oczekiwane i padła propozycja, by jeszcze takie spotkania zorganizować w kolejnym roku.

Na każde warsztaty uczestniczki przygotowywały dietetyczne potrawy i wypieki pod okiem doświadczonych kucharek. Była to okazja do wymiany doświadczeń kulinarnych i przepisów, wszystko po to, by odżywiać się zdrowo, a zarazem smacznie.

Bardzo dziękuję Pani dr Wiesławie Błakiewicz-Wolanin i Pani Aleksandrze Pigule za poświęcony czas i podzielenie się wiedzą, obie panie wygłosiły pogadanki nieodpłatnie.

Koordynator w/w zadania publicznego Józefa Krzak - Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” podziękowała członkiniom Stowarzyszenia za aktywność i zaangażowanie w przygotowanie tych spotkań.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć