„Od ziarenka do bochenka” - warsztaty pieczenia chleba

W dniach 14, 15 i 17 marca 2016 roku Miejskie Centrum Kultury w Przecławiu zorganizowało warsztaty pieczenia chleba dla uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Przecławiu oraz dla dorosłych mieszkańców Przecławia.

Celem tych warsztatów było nauczenie gospodyń z Przecławia wypieku chleba wg tradycyjnej receptury i zaprezentowanie uczniom, jak wypieka się chleb: mówi Angelika Muchowska - dyrektorka MCK w Przecławiu, pomysłodawczyni warsztatów.

Warsztaty przeprowadziły panie ze Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” - Albina Bogdan i Irena Wilk, które systematycznie wypiekają chleb domowy wg tradycyjnych receptur.

Uczniowie zapoznali się z procesem zarabiania ciasta i bezpośrednio w nim uczestniczyli, obejrzeli wystawę fotografii autorstwa Józefy Krzak pt. „Wypiekanie chleba w tradycyjnym piecu chlebowym”, wysłuchali pogadanki o poszanowaniu chleba, trudnej pracy rolników, by nie zabrakło nam chleba na stole.

Mieszkanki Przecławia, które uczestniczyły w warsztatach (a trwały one ponad 5 godzin) bacznie obserwowały i uczestniczyły aktywnie w procesie wyrabiania ciasta, procesie wypieku, a na końcu w degustacji świeżo upieczonego, pachnącego chleba z masełkiem i domowymi konfiturami.

W warsztatach uczestniczyły także panie z niedawno powstałego Stowarzyszenia „Stara Wiśnia” z Wylowa.

Wyrazy podziękowania dla pani Angeliki Muchowskiej - dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Przecławiu za cenną inicjatywę. Na Wielkanocne Święta w wielu domach Przecławia na stole pojawił się domowy chleb upieczony przez uczestniczki warsztatów.

Więcej informacji o różnorodnych warsztatach i imprezach na stronie internetowej MCK Przecław: www.mckprzeclaw.pl oraz na stronie Stowarzyszenia „Przecławski Krąg”: www.przeclawskikrag.pl

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć