Spotkanie „Z wierszem o Ziemi Przecławskiej i kolędą”

W piątek, 29 stycznia 2016 roku w MCK Przecław odbyło się spotkanie dla mieszkańców Przecławia zorganizowane przez Stowarzyszenie „Przecławski Krąg” w partnerstwie z Gminną Biblioteką Publiczną w Przecławiu i Miejskim Centrum Kultury w Przecławiu.

Przybyli goście z zainteresowaniem oglądali wystawę rękodzieła pań ze Stowarzyszenia, szczególnie ciekawe wyroby zaprezentowały Irena Wilk, Albina Bogdan i Stanisława Łazarz.

Także wystawa IPN z Rzeszowa, którą zaprezentowało MCK Przecław pt. „Symbole naszej historii” była niezwykłą lekcją historii o Polsce.

Zgodnie z programem spotkania najpierw odbyło się wspólne kolędowanie z zespołem „Łódź Piotrowa” z Mielca pod kierunkiem Jana Robaka. Piękne polskie kolędy i pastorałki śpiewane w blisko 40-osobowej grupie uczestników spotkania brzmiały niezwykle pięknie i wzruszająco.

Następnie przybyli goście wysłuchali wierszy poetki Aleksandry Piguła, blisko związanej z Przecławiem, członkinią Grupy Literackiej „Słowo” z Mielca. Dziewczęta z zespołu zaśpiewały kilka wierszy Oli Piguły, do których melodię napisał Jan Robak.

Kolejnym poetą, który recytował swoje wiersze był Adam Kopacz - Przecławianin z dziada pradziada, obecnie mieszkaniec Tuszymy. Jego wiersze o urokach Ziemi Przecławskiej, tak zachwyciły słuchaczy, że u wielu pojawiła się łezka wzruszenia. Jest on osobą niezwykle skromną, o bogatej wiedzy historycznej i znajomości tradycji i zwyczajów Przecławia. Wszyscy zachwycali się jego wierszami, a szczególnie wierszem, który opowiadał o Przecławianach, gdzie w sposób humorystyczny i zgodnie z faktami historycznymi wymienił niemalże każdego mieszkańca Przecławia z nazwiska, pisząc o jego zawodzie, czy też zamiłowaniach. Po raz pierwszy zaprezentował swoją twórczość tak szerokiemu gremium.

W pytaniach zadawanych panu Adamowi, pojawiały się pytania: kiedy wyda książkę ze swoimi wierszami, bo wielka szkoda, że tylko nieliczni je znają w wersji kserówek.

Druga część koncertu zespołu „Łódź Piotrowa” rozpoczęła się od wspólnego śpiewania piosenki o Przecławiu ułożonej przez Aleksandrę Piguła „Gdzie jest moje miejsce?”. Zdobyła ona od razu aplauz zebranych.

I wtedy rozpoczęło się wspólne śpiewanie: zespołu i gości, piosenek z lat 60-tych i wspaniała zabawa, która trwała do późnych godzin wieczornych.

Na zakończenie Józefa Krzak - Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” podziękowała członkiniom Stowarzyszenia za pracę w zorganizowaniu spotkania, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Przecławiu - Annie Olejniczak za zapewnienie dowozu zespołu, dyrektor MCK Przecław - Angelice Muchowskiej za gościnę i wszelką pomoc w organizacji.

A gorące brawa dla dziewcząt z zespołu „Łódź Piotrowa” i dla opiekuna Jana Robaka były podziękowaniem za cudowny występ.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć