Narodowe Czytanie 2017 w Przecławiu

W sobotę 2 września 2017 roku na przecławskim rynku już po raz piąty odbyła się akcja Narodowe Czytanie. Tym razem czytaliśmy utwór Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Organizatorami tegorocznej imprezy była Gminna Biblioteka Publiczna Przecław i Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Przecławiu.

Na wstępie wszyscy wysłuchaliśmy listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy:
„... 17 lat temu w podkrakowskich Bronowicach odbyło się wesele, które na zawsze odmieniło obraz literatury polskiej. Na kanwie tego wydarzenia wybitny dramaturg, poeta i malarz Stanisław Wyspiański stworzył swój arcydramat -  barwną i niezwykle żywą  opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach ...” - (fragment listu Prezydenta RP).

Impreza na przecławskim rynku odbywała się w scenerii bronowickiej chaty. Przy stołach weselnych zasiedli zaproszeni goście: Panie ze Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” (Józefa Krzak - Prezes, Zofia Markulis, Danuta Muniak, Danuta Rusin, Maria Rusin), Pani z Klubu Seniora „Złoty Wiek”, bibliotekarki z terenu Gminy Przecław, bibliotekarka i zarazem nauczycielka polonistka z uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Przecławiu oraz Pani dr Wiesława Błąkiewicz - Wolanin.

Obok stołów z biesiadnikami, zorganizowano strefę dla najmłodszych, którzy z wielkim zapałem kolorowali przygotowane malowanki. Czytanie przebiegało w przyjaznej atmosferze. Był poczęstunek pysznymi drożdżówkami oraz wodą z miętą i sokiem z cytryny.

Na zakończenie czytania, dla wszystkich, którzy z uwagą słuchali czytanych fragmentów „Wesela„, przeprowadzono quiz ze znajomości treści „Wesela”, który to utwór zwyciężył w internetowym głosowaniu na lekturę Narodowego Czytania.

Zwycięzcy quizu: Józefa Krzak, Danuta Muniak, dr Wiesława Błąkiewicz - Wolanin, Angelika Muchowska, Romualda Różak, Danuta Rusin, Karolina Helowicz, Lena Mazurkiewicz, Maria Rusin, otrzymali książki „Wesele„ z pieczęcią o treści „Narodowe Czytanie; 02.09.2017; Stanisław Wyspiański; WESELE; Patronat Honorowy Pary Prezydenckiej”. Gratulacje!

Akcja Narodowe Czytanie ma na celu promocję czytelnictwa i przypominanie wybitnych polskich dzieł literackich. Lektury czytane są na głos w miejscach publicznych. Akcja odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej: Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser - Dudy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć