Pamięci poległych ...

W ramach realizacji zadania publicznego Powiatu Mieleckiego pt. „Wędrówka szlakiem Bitwy Gorlickiej 1915 roku” Stowarzyszenie „Przecławski Krąg” zorganizowało w dniu 27 września 2017 roku wyjazd uczniów klas starszych Szkoły Podstawowej w Przecławiu i Szkoły Podstawowej w Łączkach Brzeskich na cmentarz wojenny nr 500 w Tuszymie - Białym Borze. Uczniowie (w liczbie 73 osób) wysłuchali opowieści emerytowanej nauczycielki historii Pani Zofii Markulis o walkach Bitwy Gorlickiej, w szczególności tych, które toczyły się na terenie powiatu mieleckiego. Natomiast Pan Adam Kopacz - członek Stowarzyszenia „Rędziny” z Tuszymy i Grupy Literackiej „Słowo” z Mielca zapoznał uczniów z historią cmentarza wojennego nr 500 oraz jego odnowieniem.

Następnie uczniowie wraz z opiekunami - nauczycielami obu szkół: Anetą Pamułą, Ewą Wach, Joanną Bator, Renatę Jarosz, Justyną Skrzypek i towarzyszącymi im członkami Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” odmówili modlitwę za poległych żołnierzy za wolność naszej Ojczyzny i zaśpiewali żołnierską piosenkę. Delegacje uczniów złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze na grobach żołnierzy.

Więcej informacji o cmentarzu na stronie: CMENTARZ WOJENNY NR. 500 W TUSZYMIE- BIAŁYM BORZE.

Była to piękna lekcja historii o tamtych wydarzeniach, które działy się na terenie naszej Gminy Przecław i powiatu mieleckiego.

Prezes Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” Józefa Krzak i zarazem koordynator zadania podziękowała uczniom, członkom stowarzyszeń oraz nauczycielom za wspólne uczczenie pamięci poległych żołnierzy w walkach I wojny światowej 1914 - 1915 roku terenach Gminy Przecław.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć