Piknik malarsko-literacki w Zaborczu

W sobotę, 6 maja 2017 roku z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej Przecław i biblioteki szkolnej Zespołu Szkół w Przecławiu we współpracy w Wydziałem Rozwoju i Promocji Gminy Przecław oraz Stowarzyszeniem „Razem dla wsi Zaborcze” odbył się w Zaborczu piknik malarsko - literacki i podsumowanie dwóch gminnych konkursów.

Pani Anna Olejniczak - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej i dyrektor Wydziału Rozwoju i Promocji Gminy Przecław serdecznie podziękowały uczniom naszej gminy za udział we wszystkich etapach konkursów, a nauczycielom - opiekunom za pomoc, zaangażowanie i wspieranie kolejnych działań organizatorów.

.."Staraliśmy się, by młodzież naszego regionu miała możliwość zaprezentowania swojej twórczości oraz okazję do wyrażenia własnej wizji świata poprzez zainspirowanie się twórczością poety z Zaborcza.
Intencją naszą było także upowszechnienie twórczości Stanisława Harli i jednocześnie prezentacja talentów malarskich i pisarskich młodego pokolenia z terenu naszej gminy" ..

Młodzież liceum ZS Przecław razem z prezesem Stowarzyszenia „Razem dla wsi Zaborcze”, panią Aliną Lassotą posadziła drzewo, upamiętniające poetę Stanisława Harlę. Wszak Zaborcze to jego rodzinna miejscowość, tu żył od dzieciństwa, tworzył i zmarł.

Mieliśmy przyjemność wręczyć nagrody laureatom Gminnego Konkursu Poetyckiego im. Stanisława Harli oraz nagrodzić uczestników Gminnego Konkursu Plastycznego „Poezja Stanisława Harli w obrazach”.

W czasie pikniku 18 uczniów malowało krajobrazy Zaborcza w III etapie konkursu malarskiego. Jedną z nagród ufundowało Stowarzyszenie „Przecławski Krąg” i wręczyło ją Konstancji Bieleckiej uczennicy V klasy Szkoły Podstawowej z Rzemienia. Nagrodę tą wręczyła Józefa Krzak - Prezes Stowarzyszenia, Joanna Krzempek, Irena Wilk i Albina Bogdan. Józefa Krzak wygłosiła także referat o życiu i twórczości poety S. Harli.

Wszyscy uczestnicy i goście pikniku otrzymali publikację pt. „Piknik malarsko - literacki im. Stanisława Harli”, która pokazuje nowe, świeże i oryginalne spojrzenia uczniów naszej gminy na twórczość lokalnego poety.

Publikacja ta dała wspaniałą możliwość zachowania dla potomnych wiedzy o dniu dzisiejszym i przeszłości kulturalnej naszego środowiska. Lektura poszczególnych stron tej publikacji dostarczy czytelnikom niezapomnianych wrażeń i zachowa w pamięci wiersze i rysunki - efekty pracy dzieci i młodzieży w w/w konkursach.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć