Weekend seniora z kulturą

W miniony weekend 23 i 24 września 2017 roku w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowe, czyli w kolbuszowskim skansenie gościli seniorzy.

Nie przeszkodziła im w tym ani jesienna plucha, ani jesienny chłód. To międzypokoleniowe spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiej kampanii pod hasłem: „60+Kultura”, której patronował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kampania była skierowana głównie do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia i ich rodzin, by zachęcić seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i korzystania z oferty instytucji kultury.

W sobotę przybyli goście zwiedzali z przewodnikiem wsie lasowiacką i rzeszowską. W niedzielę natomiast wzięli udział w spotkaniach międzypokoleniowych w zagrodzie, przy kuchni oraz w kościele. Przewodnicy muzealni stali się uważnymi słuchaczami, a seniorzy - przewodnikami po swoich opowieściach z dzieciństwa.

Kanwą tych historii były spotkania z plecionkarzem Wiktorem Szwanenfeldem w zagrodzie z Żołyni, z etnografami w kościele pw. św. Marka Ewangelisty oraz gospodyniami ze Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” z Przecławia i Stowarzyszenia „Kobiety z pomysłem” z Rzemienia, w kuchni w szkole z Trzebosi. Panie ze stowarzyszeń przygotowały potrawy regionalne, np.: zalewajkę przecławską, gołąbki, pierogi, broziaki, smalczyk z ogóreczkiem kiszonym itp.

Miały przyjemność w skansenie kolbuszowskim gościć grupę turystów ze Stanów Zjednoczonych Ameryki i częstować gości regionalnymi podkarpackimi potrawami. Goście zachwycali się także wyrobami rękodzielniczymi, które przygotowała Irena Wilk. Stowarzyszenie ”Przecławski Krąg” reprezentowały jeszcze: Józefa Krzak - Prezes, Albina Bogdan, Maria Cisło, Zofia Markulis, Danuta Rusin.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć