W pracowni Artysty Zdzisława Pękalskiego

W Hoczwi (Gmina Lesko), na rozstaju dróg, znajduje się Galeria Zdzisława Pękalskiego, którą 16 września 2018 roku odwiedzili uczestnicy wyjazdu edukacyjno-historycznego zadania Gminy Przecław „Szlakiem ogrodów i domów historycznych”. Już wiele stojących na podwórku kapliczek i rzeźb zapowiada o niezwykłości tego miejsca.

Przywitała nas żona Artysty - Pani Maria, która pięknie opowiada o dorobku męża oraz Jego chorobie. Urodzony we Lwowie w 1941 roku, dzieciństwo spędził w Przemyślu, został obdarowany niezwykłym talentem i fascynującą wyobraźnią. A tych talentów ma wiele, jest malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem, poetą i gawędziarzem. Do pracy zainspirować go może wszystko: świńskie koryto, deska z podłogi, rama okienna, łopata chlebowa, korzeń wyłowiony z wody czy nadpalona deska. Gdy znalazł kawałek drewna, popatrzył, to od razu wiedział co z niego zrobi. W Hoczwi zamieszkał w 1963 roku, gdzie pracował jako nauczyciel w miejscowej szkole. Miał wiele zainteresowań: kolekcjonerstwo, etnografia i archeologia.

Galeria mieści się w „piwnicznej izbie”, która za czasów II wojny światowej była szczęśliwym miejscem ratującą życie rodziny. Siadamy na ławeczkach, rozglądamy się wokół, na ścianach mnóstwo niesamowitych, oryginalnych prac oglądanych przy blasku świec, a Pani Maria opowiada pięknie i barwnie, recytuje wiersze Pana Zdzisława, a każdy słucha... czasem ktoś zada pytanie... I tak można słuchać w nieskończoność... jesteśmy jakby w innym świecie...

Wiersz Zdzisława Pękalskiego:

Ja tylko z zapytaniem
A nie z pretensjami.
Czemuś nas obarczył
Nie jednym lecz wielu krzyżami?
W życiu wciąż nowe krzyże
Dźwigamy boleśnie
I trochę ulgi mamy
Gdy jesteśmy we śnie (...)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć