XVI Biesiada u Hupki - 24 listopada 2018 roku

Tradycyjnie jak co roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki w Niwiskach odbyła się kolejna „Biesiada u Hupki”  pod honorowym patronatem Starosty Kolbuszowskiego i Wójta Gminy Niwiska.

Celem imprezy była: wzajemna integracja mieszkańców Gminy Niwiska i okolic oraz promocja inicjatyw lokalnych, twórczości ludowej i kultywowanie tradycji regionalnych.

Sala „pod pawiami" wypełniła się po brzegi gromadząc wielu zaproszonych gości i miłośników wspólnego biesiadowania.

Jako pierwsi w piosenkach i tańcach starej Warszawy zaprezentowali się: Chorzelowska Grupa Teatralna i Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy”.  Zachwycona publiczność poczuła klimat starej Warszawy i z radością włączyła się do wspólnego śpiewania. Z kolei uczestnicy Dziennego Domu Senior Wigor wystąpili w wierszu, monologu i scence kabaretowej „Baba u lekarza”. Publiczność mocno oklaskiwała naszych artystów.

Panie ze Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” z Przecławia wraz z akordeonistą zabawiły publiczność występem, śpiewając wiązankę ludowych piosenek. Wystąpiły: Albina Bogdan, Józefa Krzak, Danuta Rusin i Irena Wilk, a na akordeonie akompaniował Tadeusz Świstro z Łączek Brzeskich - długoletni muzyk Przecławskiej Ludowej Kapeli.

Scenki z życia  lokalnej społeczności z wielkim poczuciem humoru zaprezentował Zespół „Wolanie” z Domatkowa.

Szczególnym występem popisał się Zespół „Połomianie” z Połomi w obrzędzie „Prządki” przedstawiającym stary i zapomniany zwyczaj międlenia lnu, a piosenka, którą wyśpiewały Panie wycisnęła ze śmiechu łzy na niejednym uczestniku biesiady.  Na zakończenie części artystycznej skocznie zagrał zespół Trio Galicyjskie z Niebylca porywając publiczność do wspólnego śpiewu i tańca. Różnorodny repertuar zaprezentowany na scenie sprostał gustom publiczności.

Jak zwykle przy biesiadzie Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Niwiskach częstowały biesiadników kapustą z grochem, chlebem ze smalcem oraz pierogami. Podczas imprezy odbył się kiermasz rękodzieła artystycznego lokalnych twórców. Kampanię informacyjną o założeniach Lokalnej Strategii Rozwoju prowadziła również  Lokalna Grupa Działania LASOVIA.

„Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa” wtedy proste -DZIĘKUJEMY- zawiera wszystko co chcemy wyrazić. Zatem dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, których praca i wkład przyczyniły się do organizacji biesiady

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć