Ocalić od zapomnienia - architektura drewniana powiatu mieleckiego

To zadanie Powiatu Mieleckiego realizowane przez Stowarzyszenie „Przecławski Krąg” z Przecławia. Zadanie polega na sfotografowaniu zabudowy drewnianej: budynków domów mieszkalnych, gospodarczych, kapliczek, itp. obiektów Gminy Przecław i Gminy Mielec oraz urządzenia wystawy.

W dniu 21 września 2019 roku uczestnicy wyjazdu edukacyjno-historycznego (członkowie Stowarzyszenia i mieszkańcy Gminy Mielec) udali się w okolice Rymanowa Zdroju i Iwonicza Zdroju, by zapoznać się bliżej z obiektami architektury drewnianej tamtych okolic. Pogoda była wspaniała, słoneczna, humor dopisywał wszystkim, szczególnie po aromatycznej kawie i pysznych gofrach w Barze „Pod dębem” w Rymanowie Zdroju.

Kolejnym etapem wędrówki był punkt widokowy na Górze Przymiarki (626 m.n.p.m.), skąd widoki były „zapierające dech w piersiach”, nawet zarysy Tatr były widoczne. Stąd grupa udała się do drewnianej, odnowionej cerkwi w Bałuciance, gdzie już czekał przewodnik, który niezwykle ciekawie opowiadał o historii tego miejsca, pracach remontowych i wielu innych historiach związanych z tym miejscem i okolicą, historią Łemków.

W Bałuciance uczestnicy odwiedzili także rzeźbiarza - snycerza Józefa Łosia, który opowiadał o swojej pasji, chętni popróbowali także wykonać proste elementy rzeźbiarskie.

Potem zwiedzanie uzdrowiska Rymanowa Zdroju, podziwianie pięknych dekoracji z żywych kwiatów, chwile odpoczynku przed tężnią solankową, zakupy miodów i produktów pasiecznych.

Kolejny etap to obiad w Dworze Ostoia, gdzie beneficjenci zadania poznali jego niezwykle ciekawą historię oraz historię zasłużonej rodziny Ostaszewskich herbu Ostoia.

Następnie uczestnicy udali się do drewnianego, zabytkowego kościółka w Klimkówce - Sanktuarium pw. Znalezienia Krzyża Świętego, którego nadzwyczaj interesującą historię opowiadał miejscowy ksiądz proboszcz.

Jeszcze zwiedzanie zabytkowej, drewnianej zabudowy sanatorium Iwonicza Zdroju, odwiedziny urokliwej pijalni, posmakowanie wód mineralnych i nadszedł czas powrotu do domu. Wrażenia, liczne wykonane fotografie na długo pozostaną w pamięci uczestników wyjazdu.

Składamy serdeczne podziękowania dla Starosty i Zarządu Powiatu Mieleckiego za przyznane środki na realizację powyższego zadania publicznego.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć