„Co niedziela w zagrodzie …”

W ostatnią niedzielę wakacji, 25 sierpnia 2019 roku w Skansenie Kolbuszowa odbyło się ostatnie wakacyjne spotkanie z cyklu „Co niedziela w zagrodzie”. Przepiękne wydarzenie, podczas którego mistrzowie rękodzieła prezentują swój kunszt i dorobek w zakresie wyrobów ludowych.

W trakcie spotkania odbyły się warsztaty plecionkarstwa słomy prowadzone przez Martę Podolak z Mielca, wykonywania świecy z wosku, które poprowadzili pszczelarze z pasieki „Maciejka” i wyroby zabawek drewnianych prezentowane przez Marka Tomalę z Leżajska. Natomiast w szkole z Trzebosi dwa stowarzyszenia z Gminy  Przecław, a mianowicie: Stowarzyszenie „Przecławski Krąg” z Przecławia i Koło Gospodyń Wiejskich z Tuszymy prezentowały regionalne potrawy. Były to gołąbki, bigos, pierogi, broziaki, krokiety z barszczem czerwonym, naleśniki, domowy smalczyk z chlebkiem prosto z pieca oraz wiele pysznych ciast z owocami sezonowymi.

Stowarzyszenie „Przecławski Krąg” reprezentowały: Albina Bogdan, Józefa Krzak, Irena Wilk.

Prezentację potraw ubogaciła muzyka ludowa wykonywana na akordeonie przez pana Adama Kopacza z Tuszymy. Muzyka, przyśpiewki w wykonaniu pań ze Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” zachęcały gości do odwiedzania szkolnej izby, skąd dochodziły także zapachy pysznych potraw. Przedstawicielka zespołu Małe Lesioki z Tuszymy w regionalnym stroju lasowiackim ubogaciła oprawę i prezentację stoisk.

W trakcie dnia nasze stoiska odwiedziło wiele rodzin z dziećmi. Potrawy i ciasta przygotowane przez członkinie stowarzyszeń z Gminy Przecław szybko znikały ze stołów. Według odwiedzających były bardzo smaczne. Po pysznym jedzeniu wiele osób rozkładało koce piknikowe wokół szkoły, delektując się zapachami swojskiego jadła oraz muzyką w wykonaniu pana Adama Kopacza.

Serdeczne podziękowania dla Skansenu w Kolbuszowej za zaproszenie na to wydarzenie. Chętnie tam powrócimy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć