„Bieszczadzkie Ślady Wielkich Polaków”

- to mały grant Powiatu Mieleckiego realizowany przez Stowarzyszenie „Przecławski Krąg” z Przecławia w dniach 16 lipca - 30 września 2020 r.

W miesiącu sierpniu został zrealizowany wspaniały wyjazd edukacyjno - turystyczny śladami wędrówek św. Jana Pawła II po Bieszczadach i odwiedzenia miejsca internowania błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Klasztorze Sióstr Nazaretanek w Komańczy.

Wyjazd odbył się z zachowaniem wszelkich zaleceń sanitarnych dotyczących przestrzegania zalecanych przepisów Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu w sprawie wirusa Covid-19 dotyczących podróżowania busem i zachowywania się w innym środowisku poza swoim miejscem zamieszkania.

Pierwszym przystankiem było zwiedzanie Regionalnego Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły w Pastwiskach, gmina Zarszyn i spotkanie z panem Kosiarskim, który jako 13 - 17 letni chłopak był świadkiem wędrówek księdza i kardynała Karola Wojtyły oraz dłuższych pobytów na obozowisku w Rudawce Rymanowskiej (niedaleko od Pastwisk) nad rzeką Wisłokiem.

Spotkanie było bardzo interesujące, a opowieści oprowadzającego o św. Janie Pawle II niezwykle fascynujące i pogłębiające wiedzę uczestników o pracy i posłudze Karola Wojtyły, jako księdza i kardynała oraz jako papieża na stolicy Piotrowej w Watykanie.

Następnie grupa udała się do Dworu „Wola Sękowa” w Nowotańcu, gdzie zwiedziła i wysłuchała historię tego miejsca oraz została poczęstowana aromatyczną kawą i szarlotką.

Jadąc do Klubu Seniora w Jaśliskach, uczestnicy wyjazdu wstąpili do rzeźbiarza w Bałuciance - pana Józefa Łosia, gdzie zapoznali się z jego twórczością, nabyli pamiątkarskie i użyteczne wyroby z drewna z łemkowskimi elementami ozdobnymi.

Spotkanie z członkami Klubu Seniora w Jaśliskach było niezwykle serdeczne i „śpiewne”. Wspólne śpiewanie regionalnych, ludowych piosenek, serdeczne rozmowy o problemach seniorów, zwiedzanie Jaślisk, wręcz zachwycanie się odrestaurowaną, drewnianą zabudową starych zabytkowych domów wokół Rynku spowodowały, że czas mijał szybko. Następnie uczestnicy udali się do klasztoru Sióstr Sercanek w Komańczy - miejsca ostatniego internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego od 29 października 1955 r. do 28 października 1956 r.

Zwiedzanie Izby Pamięci poświęconej nieugiętemu Prymasowi Polski rozpoczęła bardzo szczegółowa i fascynująca opowieść Siostry Sercanki o pobycie Kardynała w Komańczy i jego zasługach dla jednoczenia i rozwijania pobożności polskiego Kościoła w tamtych czasach.

W kolejnym dniu pani Danusia - przewodnik wyjazdu zaproponowała odwiedziny w plenerowej Galerii „Qvo Vadis” w Tyrawie Wołoskiej u rzeźbiarza pana Bogusława Iwanowskiego, bardzo pracowitego artysty. Jest to niezwykła Galeria, która pobudza nie tylko wyobraźnię odwiedzających, ale zmusza do refleksji nad życiem i przemijaniem. W ogrodzie artysty królują kilkumetrowe rzeźby, dom artysty również zapełniony jest rzeźbami i płaskorzeźbami, np. z wizerunkami królów i książąt polskich, ilustrujące dzieje Naczelnika Józefa Piłsudskiego, cykl ukazujący tragedię zbrodni w Katyniu i ofiar Sybiru oraz rzeźby szczególne poświęcone papieżowi - św. Janowi Pawłowi II, od kołyski do śmierci Wielkiego Polaka (większość rzeźb wielkości dorosłego człowieka).

Artysta jest bardzo skromny, serdeczny, otwarty i życzliwy. Ten wielki patriota, chętnie rozmawia i opowiada zwiedzającym o swoim życiu i doświadczeniach życiowych. Ma on swoją filozofię życia: „Wszyscy jesteśmy wędrowcami tej ziemi, poruszamy się w przestrzeni i czasie. Jakie ślady po sobie zostawimy, to od nas zależy, ale długość życia jest nam z góry dana”.

Uczestnicy byli pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczyli i usłyszeli od pana Bogusława Iwanowskiego.

Wracając do domu, zwiedzający odwiedzili jeszcze na Szlaku Architektury Drewnianej kościoły w Bliznem i Domaradzu, niezwykle urokliwe i pięknie odrestaurowane.

Wyjazd okazał się cennym doświadczeniem, uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę o dokonaniach wielkich postaci: papieża św. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego, poznali bliżej Bieszczady i nasze województwo podkarpackie, naocznie przekonali się, że niedaleko od nas można podziwiać cenne pamiątki - pozostałości po Wielkich Polakach i poznać twórczych artystów, którzy nam chcą przekazać opowieści o historii Polski i Polakach.

Zachęcamy Wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia tych uroczych miejsc.

Kolejnym etapem realizacji grantu będą spotkania koordynatora grantu: Józefy Krzak - Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” z Przecławia ze starszą młodzieżą szkolną (oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego w związku z wirusem Covid-19) ze Szkoły Podstawowej z Łączek Brzeskich, by przekazać im wrażenia o tych interesujących miejscach, zaprezentować fotografie, zachęcić do odwiedzenia i wesprzeć ich w organizacji wyjazdu w te ciekawe miejsca.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć